Topuklu ayakkabılar giymek haram mı?
Sayfaya git 1, 2  Sonraki

Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder    SEYF-İSLAM FORUM Forum Ana Sayfa -> Sorularla İslamiyet
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
ReYYaN
VİP ÖZEL ÜYE
<b>VİP ÖZEL ÜYE</b>

Durum: Çevrimdışı

Level : 68
HP: 10883 / 25311  
 43%
MP: 0 / 12085  
 0%
EXP: 517 / 546  
 94%
MesajTarih: Cum Nis 10, 2009 6:16 pm    Mesaj konusu: Topuklu ayakkabılar giymek haram mı? Alıntıyla Cevap Gönder

Cevabımız

Değerli Kardeşimiz;

Kadınların topuklu ayakkabıları giymesi haram değildir. Ancak yabancı erkeklerin dikkatini çekecek şekilde ses çıkaran ve kadının yürüyüşündeki edeb ve vakarını etkileyecek şekilde topuklu ayakkabılar giymek caiz değildir.

Mümin kadınlara da bakışlarını kısmalarını ve edep yerlerini günahtan korumalarını söyle! Yine söyle ki mecburen görünen kısımları müstesna olmak üzere, zinetlerini teşhir etmesinler. Başörtülerini yakalarının üzerini kapatacak şekilde örtsünler. Zinet takılan yerlerini kocaları, babaları, kocalarının babaları, oğulları, üvey oğulları, erkek kardeşleri, erkek kardeşlerinin oğulları, kız kardeşlerinin oğulları, mümin kadınlar, ellerinin altında bulunanlar (köleler), erkeklikten kesilip kadınlara ihtiyaç duymayan hizmetçileri veya henüz kadınların mahrem yerlerini anlamayan çocukları dışında kimseye göstermesinler. Saklı zinetlerine dikkat çekmek için, ayaklarını da vurmasınlar. Ey müminler! Hepiniz toptan Allah’a tövbe ediniz ki felaha eresiniz. (Nur 31)

İşte böyle hür kadınların, bu istisna edilmiş kimselerden başkasına zinetlerini göstermemeleri, kendi iffet ve korunmaları ve güzel geçimleri noktasından gayet önemli olduğu gibi, yabancı erkekleri etkilememek, günaha sokmamak, edeb ve iffet telkin etmek noktasından da çok önemli olduğundan, özellikle bu noktayı da düşündürmek ve tesettür emrinin kuvvet ve şumülünü bir daha hatırlatmak üzere, yürüyüş tavırlarının bile düzeltilmesi için buyuruluyor ki: gizlemekte oldukları zinetleri anlaşılsın diye ayaklarını yere vurmasınlar, yani baştan ayağa örtündükten sonra yürürken de edeb ve vakar ile yürüsünler. Örtüp gizledikleri sunî veya doğal ziynetler bilinsin diye, bacak oynatıp ayak çalmasınlar, çapkın yürüyüşle dikkat nazarları çekmesinler; çünkü erkekleri tahrik eder, şüphe uyandırır.

Elmalılı Hamdi Yazır
Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet Editör

deniz*yıldızı
GOLD ÜYE
<b>GOLD ÜYE</b>

Level : 37
HP: 364 / 4047  
 9%
MP: 1932 / 1932  
 100%
EXP: 105 / 144  
 72%
MesajTarih: Cum Nis 10, 2009 9:25 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Rabbim razı olsun canım benim... Benimde bi tane ses çıkaran ayakkabım vardı, topuğu küçük ama sesi büyüktü maşaallah Very Happy Ben bile sesine sinir oluyorum bi de sokak sessizse tık tık tık Sad Topuğun altına ses çıkarmasın diye ayakkabıcı bi şey yapıştırdı daha çıkmıyo çok şükür Laughing
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder
MeDiNe
VİP ÖZEL ÜYE
<b>VİP ÖZEL ÜYE</b>

Level : 63
HP: 7880 / 19700  
 40%
MP: 0 / 9406  
 0%
EXP: 150 / 454  
 33%
MesajTarih: Cum Nis 10, 2009 9:49 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

benimde var öyle ayakkabılarım Sad tık tık ses çıkarıyo bende bi ayakkabıcıya götüriyim Sad Allah razıolsun bacım bizi bilgilendirdigin için Smil
Nurun Ala Nur
VİP ÖZEL ÜYE
<b>VİP ÖZEL ÜYE</b>

Level : 44
HP: 920 / 6573  
 14%
MP: 3138 / 3138  
 100%
EXP: 91 / 204  
 44%
MesajTarih: Cum Nis 10, 2009 11:13 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

En sinir olduğum şeylerden biri topuk... Ne terliğini ne de ayakkabısını severim...

Liseye giderken bir ayakkabı almıştım, düz taban ama ses çıkarıyordu ne hikmetse Smil bir de sabahçı idim, sabahın o sessizliğinde ayakkabılarımın "tık tık" diye ses çıkarması beni okuldan soğutmuştu, ta ki ayakkabıyı değiştirene kadar böyle devam etti. Ayakkabıda sorun çıktı, verdik ayakkabıcıya yeni başka aldık...
Hizmetine binler teşekkürler olsun Ablacım, Rabb'im gani gani razı olsun inşaallah... Cool
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder MSN Messenger
gulname
KIDEMLİ ÜYE
<b>KIDEMLİ ÜYE</b>

Level : 24
HP: 40 / 1353  
 3%
MP: 646 / 646  
 100%
EXP: 20 / 68  
 29%
MesajTarih: Cmt Nis 11, 2009 10:27 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

ALLAH razı olsun güzel kardeşim Smil
insanın gayesi öncelikle ALLAHIN rızası olması
ALLAH bir şeyi yasaklamışşa mutlaka faydamızadır dimi
Wink

İMAN İNSANI İNSAN EDER
BELKİ İNSANI SULTAN EDER
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder E-posta gönder MSN Messenger
RÜMEYSA
VİP ÖZEL ÜYE
<b>VİP ÖZEL ÜYE</b>

Level : 61
HP: 7101 / 17754  
 40%
MP: 0 / 8476  
 0%
EXP: 269 / 420  
 64%
MesajTarih: Pts Eyl 13, 2010 10:47 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

evet ablam Smil

Rabbim hakkı ile giyinen kullarından eylesin inşallah. Artık kızlarımız ayaklarına halhal ım derler birde onlardan takıyorlar.Gördüm öyle birkaç sefer.hemde tesettürlü hanımlarda! böylesi insanı daha da üzüyor.

Rabbim cümlemizi cahillikten muahfaza eylesin. Aminnn.

Başa dön
ŞeFKaT
VİP ÖZEL ÜYE
<b>VİP ÖZEL ÜYE</b>

Level : 77
HP: 24305 / 38580  
 63%
MP: 0 / 18421  
 0%
EXP: 277 / 749  
 36%
MesajTarih: Cum Ekm 01, 2010 2:59 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Maşaallah benim bacılarımda hep sinir oluyorlarmış Laughing Sizinle aynı fikirdeyim,bende sevmiyorum.Özel günlerin dışında hayatta topuklu giymem.Herşey usulüne uygun olsun,Rabbim takvalı kullarından eylesin.Konu için Rabbim razı olsun ablacım. Yeterim, o dediğin kişilerede Rabbim hakikatı idrak ettirsin. Sad
âmin. İnşaallah."
[Linki görmek için Kayıt veya Giriş yapmanız gerekmektedir.]
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder Yazarın web sitesini ziyaret et MSN Messenger
ŞEYHÜLİSLÂM
GOLD ÜYE
<b>GOLD ÜYE</b>

Level : 62
HP: 5986 / 18707  
 32%
MP: 0 / 8931  
 0%
EXP: 338 / 436  
 77%
MesajTarih: Cum Ekm 01, 2010 3:48 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Smil Allah ( c.c ) razı olsun güzel bir konuya değinmişsiniz bende haram olarak biliyordum..

Nasıl mı ? mantıken şöyle düşünüyordum ses çıkaran bir ayakkabı dikkat çekiyor ve o bayana bakılmasını sebep doğuruyor artık hangi niyetle bakılırsa.. da günah işlemiş gibi düşünüyordum..

Ki zaten normalinde de ses çıkaran bir ayakkabı sizlerinde dediği gibi sesten dolayı rahatsızlık duyuluyor..

Bence de en güzel ayakkabılar giydiğinizde kendinizi rahat hissettiğinizdir.. Smil

Ama bayanların inadıdır.. Ayağımda güzel dursunda isterse ayağımı yara yapsın.. Smil.. istisnalar da olabilir.. bu konuda..

Bence yüksek topuk giyin yine ne zaman biliyor musunuz ! Smil düğünde orada ne kadar da ses çıksa duyma olasılığı kısıtlı.. Smil

Birde araç kullanan bayanlar topuklu ayakabı ile kullanmamalarını tavsiye ediyorum..

Kazalara sebep çıkabiliyor..
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder Yazarın web sitesini ziyaret et MSN Messenger
Meryem
KIDEMLİ ÜYE
<b>KIDEMLİ ÜYE</b>

Level : 29
HP: 128 / 2142  
 6%
MP: 1022 / 1022  
 100%
EXP: 4 / 94  
 4%
MesajTarih: Cum Ekm 01, 2010 4:16 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Allah razıolsun Allah razıolsun Allah razıolsun paylaşım için, emeğine sağlık kardeşim.
Bir kaç ay önce, bir arkadaşım dedi ki ona da bir arkadaşı dedi ki topuksus ayakabı giğinmek günah, neden sordum ... elbiseler yerde sürükleniyor, kirleniyor ve namaz olmuyor dedi... bir arkadaşıma sordum, ve o da bu ayeti bana gösterdi Nur suresi 31, Allah ondan razı olsun, ama herlade topuksuz giğinmek günah değil...öğrendiğim kadar.
Dikkat edelim ki topuksuz ayakabılardan de ses çıkabilir Wink
Teşekkürler

RÜMEYSA
VİP ÖZEL ÜYE
<b>VİP ÖZEL ÜYE</b>

40%
 0%
 64%
MesajTarih: Cum Ekm 01, 2010 9:09 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

şiiittt özel gün mözel gün anlamam ben. bütün ömrün boyunca fedakarlık yapacaksın. Bir gün gelip bırakacaksın olmamalı bence. ,, hııı Smil

Başa dön
RÜMEYSA
VİP ÖZEL ÜYE
<b>VİP ÖZEL ÜYE</b>

40%
 0%
 64%
MesajTarih: Cum Ekm 01, 2010 9:14 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Meryem yazmış:
Allah razıolsun Allah razıolsun Allah razıolsun paylaşım için, emeğine sağlık kardeşim.
Bir kaç ay önce, bir arkadaşım dedi ki ona da bir arkadaşı dedi ki topuksus ayakabı giğinmek günah, neden sordum ... elbiseler yerde sürükleniyor, kirleniyor ve namaz olmuyor dedi... bir arkadaşıma sordum, ve o da bu ayeti bana gösterdi Nur suresi 31, Allah ondan razı olsun, ama herlade topuksuz giğinmek günah değil...öğrendiğim kadar.
Dikkat edelim ki topuksuz ayakabılardan de ses çıkabilir Wink
Teşekkürler

Rabbim hayırlı bir şekilde giyinebilmemizi Rabbim nasip eylesin ablam.Bir kadını cazibeli gösteren herşey uygun değildir Wink

Nur suresindeki ayet, iffeti korumaya yönelik örtünme ile ilgilidir, :

Mü'min erkeklere söyle,
gözlerini (haramdan) sakınsınlar ve iffetlerini korusunlar. Bu, onların arınmasını daha iyi sağlar; Allah yaptıklarından şüphesiz haberdardır. Mü'min kadınlara da söyle gözlerini sakınsınlar, iffetlerini korusunlar, görünen dışında zinetlerini (çekici ve güzel yerlerini, süslerini) açıp göstermesinler. Başörtülerini yakalarının üzerine kavuştursunlar. Zinetlerini kocaları veya babaları veya kayınpederleri veya oğulları veya kocalarının oğulları veya kardeşleri veya erkek kardeşlerinin oğulları veya kızkardeşlerinin oğulları veya kadınları veya cariyeleri veya kadına ihtiyacı kesilmiş olup hanedan geçinen erkekler veya kadınların mahrem yerlerini henüz anlamayan çocuklardan başkasına göstermesinler.

Gizledikleri süslerin bilinmesi için ayaklarını yere vurmasınlar.

Ey Müminler! Kurtuluşa ermeniz için hepiniz tevbe ederek günahtan dönün."

Rabbim önce gözlerinize sahip çıkın buyuruyor.Önce gözlerimize tesettürü giyindirmeliyiz.Hem hanımlar Hem erkekler inşallah cümlemiz.Amin

Başa dön
ŞeFKaT
VİP ÖZEL ÜYE
<b>VİP ÖZEL ÜYE</b>

63%
 0%
 36%
MesajTarih: Cmt Ekm 02, 2010 11:26 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Topuklu giyinen bir bayan artık dikkat çekiyormuş vs. hepsini göze almış demektir.Rabbim idrak ettirsinde hata yapılmasın.
Yeterim özel günlerde mecbur kalıyorsun bazen giyiniyorsun.Eğer onda da giymeden yapabiliyorsan helal Smil maşaallah ne diyelim. Smil Ben elimden gelse hiç giymeyeceğim ama bazen uymuyor Wink Şu da var bu sadece ayakkabı konusu tesettür konusuna girecek olsak işin içinden çıkamayız. Smil Özel günler vs.

âmin. İnşaallah."
Başa dön
MeDiNe
VİP ÖZEL ÜYE
<b>VİP ÖZEL ÜYE</b>

40%
 0%
 33%
MesajTarih: Cmt Ekm 02, 2010 11:29 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

benim giydigim ayakabı ses çıkarıyo Sad ama ben dikkat çeksin diye giymiyorum hatta topuguda öyle azki ama çıkarıyo malesef Sad Sad
ŞeFKaT
VİP ÖZEL ÜYE
<b>VİP ÖZEL ÜYE</b>

63%
 0%
 36%
MesajTarih: Cmt Ekm 02, 2010 11:32 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Niyetinde dikkat çekme olmayabilir canım ama yapılan doğru değilse,uymuyorsa emirlere, o zaman mecburen bir çare bulunacak Smil en kısa zamanda sessiz düz bir ayakkabı alırız Smil Wink
âmin. İnşaallah."
Başa dön
MeDiNe
VİP ÖZEL ÜYE
<b>VİP ÖZEL ÜYE</b>

40%
 0%
 33%
MesajTarih: Cmt Ekm 02, 2010 11:41 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

bacısı canım ben düz taban giyince sanki ayagımda bişey yokmuş gibi geliyo rahatsız oluyom azcıkk Smil
ben ayakkabıcıya gidiyim bari Smil

ŞeFKaT
VİP ÖZEL ÜYE
<b>VİP ÖZEL ÜYE</b>

63%
 0%
 36%
MesajTarih: Cmt Ekm 02, 2010 11:43 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Ya sabırr Smil tamam canım onu halledersin o zaman.Bir daha görmeyeyim Smil Wink
âmin. İnşaallah."
Başa dön
MeDiNe
VİP ÖZEL ÜYE
<b>VİP ÖZEL ÜYE</b>

40%
 0%
 33%
MesajTarih: Cmt Ekm 02, 2010 11:50 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

sabırı çok seviyon sanırım hep kullanıyon benleyken neden acaba Surprised
ayakkabıcıya gidicem ama korkuyorum sende gelsene benlee
şimdik ben bilemem ne yapamam gerektigini adamlaa sen konuşursunn hiç ses çıkarmasın felan dersin olurmu şekerim Smil Smil

RÜMEYSA
VİP ÖZEL ÜYE
<b>VİP ÖZEL ÜYE</b>

40%
 0%
 64%
MesajTarih: Cmt Ekm 02, 2010 11:58 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

ŞeFKaT yazmış:
Topuklu giyinen bir bayan artık dikkat çekiyormuş vs. hepsini göze almış demektir.Rabbim idrak ettirsinde hata yapılmasın.
Yeterim özel günlerde mecbur kalıyorsun bazen giyiniyorsun.Eğer onda da giymeden yapabiliyorsan helal Smil maşaallah ne diyelim. Smil Ben elimden gelse hiç giymeyeceğim ama bazen uymuyor Wink Şu da var bu sadece ayakkabı konusu tesettür konusuna girecek olsak işin içinden çıkamayız. Smil Özel günler vs.

o tesettür mevzusu benim aklıma geldi ama farklı yere gidiyor diye değinmemiştim canım benim.Özel gün diye mesela düğününde başını açıyorlar ya. Rabbim affetsin idrak ettirsin bizleri de korusun inşallah. Butun ömrün boyujnca gösterme bir gün gelsin göster ne anladım ben ondan Mad :

Başa dön
Nurun Ala Nur
VİP ÖZEL ÜYE
<b>VİP ÖZEL ÜYE</b>

Level : 44
HP: 920 / 6573  
 14%
MP: 3138 / 3138  
 100%
EXP: 91 / 204  
 44%
MesajTarih: Pzr Ekm 03, 2010 7:40 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Yeter Bacım, Adminimin belirtmek istediği "özel gün"; (evin içinde yapılan söz, nişan) gibi durumlardır. Öyle zannediyorum. Smil

Rabb'im hakkıyla yaşamayı nasip eylesin. Rızasına uygun hallerle hallendirsin bizleri.
Başa dön
Rihtim
ÜYE
<b>ÜYE </b>

Level : 6
HP: 0 / 104  
 0%
MP: 49 / 49  
 100%
EXP: 2 / 14  
 14%
MesajTarih: Pzr Ekm 03, 2010 8:22 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

...

En son Rihtim tarafından Pts Nis 28, 2014 2:36 pm tarihinde değiştirildi, toplam 2 kere değiştirildi
Başa dön
Önceki mesajları göster:   
Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder    SEYF-İSLAM FORUM Forum Ana Sayfa -> Sorularla İslamiyet Tüm zamanlar GMT +2 Saat
Sayfaya git 1, 2  Sonraki
1. sayfa (Toplam 2 sayfa)

Geçiş Yap:  
Bu forumda yeni başlıklar açamazsınız
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız