Konfüçyüsçülük Nedir?

 
Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder    SEYF-İSLAM FORUM Forum Ana Sayfa -> Serbest Kürsü
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
ŞeFKaT
VİP ÖZEL ÜYE
<b>VİP ÖZEL ÜYE</b>


Kayıt: 09 Şub 2007
Mesajlar: 16053
Konum: İSTANBUL
Durum: Çevrimdışı

Level : 75
HP: 17265 / 35236  
 49%
MP: 0 / 16824  
 0%
EXP: 265 / 699  
 37%
MesajTarih: Prş Ağu 23, 2007 7:54 pm    Mesaj konusu: Konfüçyüsçülük Nedir? Alıntıyla Cevap Gönder

Konfüçyüsçülük Nedir?

- Eski çağlarda Şamanizm'in batıl inançlarına bağlı olan topraklarda, halen hüküm süren inanışlardan biri olan Konfüçyüsçülük, 4000 yıllık Çin tarihinde yer alan çeşitli batıl dinlerin kurallaştırılmış ve sistemleştirilmiş şeklinden oluşmaktadır.
- Konfüçyüsçülükte ataların ruhlarına tapınma sapkınlığı önemli bir yer tutar. Geçmişte olduğu gibi günümüzde de Çin'de evlerde atalara ait bir köşe bulunmaktadır. "Ecdad levhaları" adı verilen tabletler bu köşede saklanır. Levhalarda ölmüş ataların isimleri yazılır. Çinliler bu levhaların önünde kurban takdim eder, adaklarda bulunurlar, düğün merasimleri burada yapılır. Meyveler, pişirdikleri yemekler bu levhaların önüne konur. Bu saygı gösterilerinin nedeni ruhların ancak bu şekilde mutlu olacaklarına, huzur bulabileceklerine olan batıl inançlarıdır. Günümüzde Konfüçyüs için düzenlenen ayinler aynı şekilde devam etmektedir.

New Age Nedir?

- New Age hareketi (Yeni Çağ Hareketi) Allah'ın mutlak varlığını inkar eden, ilahi vahye dayanmayan, herhangi bir yazılı kitabı olmayan, merkezi bir organizasyona sahip olmayan, üyeleri ve başkanlığı bulunmayan, inançları ve uygulamaları kesin hatlarla belirlenemeyen kendine özgü batıl bir harekettir. İsteyen, bu batıl dine istediği inancı ekleyebilir, istediğini de çıkarabilir. New Age öğretileri Hinduizm, Budizm, Taoizm, Şamanizm, Şintoizm, Gnostik gelenekler, Spiritualizm (Ruhçuluk-İspirtizma), Wicca (Büyücülük) gibi birçok farklı batıl inanışa dayanır.8
- New Age Hareketi 1960'lı yılların hippi kültürünün bir devamı niteliğindedir. Uzakdoğu kültürünün batıl yönlerini Batılı insanların hayatına taşımayı hedefleyen Teozofi Dernekleri bu hareketin ilk çıkış noktasıdır.
- Teozofi Derneği'nin ideolojisi, materyalist ve evrimci bakış açısıyla birebir örtüşür. Bu batıl ideoloji insanları Allah inancından uzaklaştırma, din ahlakının getirdiği ahlaki güzellikleri terk etme ve Allah'ın vahyi yerine batıl işlere yöneltme hedefini taşımaktadır. Yoga, meditasyon, şifacılık, biyoenerji tedavileri, transandantal meditasyon gibi aldatmacalar New Age inanışlarında çok büyük bir yer tutarlar.
- Söz konusu çevreler bu inanışları doğrudan batıl bir öğreti olarak insanlara sunmamakta, daha ziyade süslü reklamlarla, üstü kapalı ifadelerle, bilinçaltına yönelik mesajlarla empoze etmeye çalışmaktadırlar. "Guru" adını verdikleri sahte ruhani liderlerle putperest inanışlarının ve sapkın felsefelerinin reklamını yapmakta, bu şekilde insanları kandırmayı hedeflemektedirler. Toplumun yakından tanıdığı bazı kişiler de bu propaganda da önemli roller üstlenmektedirler.
- Astroloji, tarot kartları, falcılık, medyumluk bu kültürün önemli bir bölümünü oluştururlar. Bunun yanı sıra karma, reenkarnasyon, reiki, feng shui, astral beden, kristallerin insanlar üzerinde farklı güçleri olduğuna inanma, beyaz ve kara büyü, kehanet, muska tarzı nesnelerle kötü ruhların kovulabileceğine inanma, şeytan çıkarma, telepati ve telekinezi gibi uygulamalar sapkın New Age inanışlarından sadece bazılarıdır.

_________________
"Yâ Rabbî! Bizleri kıyamete kadar
Risale-i Nur kisvesinde hakaik-i imaniye
ve esrar-ı Kur'âniye ile kemâl-i ferah ve sevinçle meşgul eyle.
âmin. İnşaallah."
[Linki görmek için Kayıt veya Giriş yapmanız gerekmektedir.]
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder Yazarın web sitesini ziyaret et MSN Messenger
Önceki mesajları göster:   
Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder    SEYF-İSLAM FORUM Forum Ana Sayfa -> Serbest Kürsü Tüm zamanlar GMT +2 Saat
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

 
Geçiş Yap:  
Bu forumda yeni başlıklar açamazsınız
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

Benzer Konular
Başlık Yazar Forum Cevaplar Tarih
Yeni mesaj yok En leziz ve en tatlı hâletin nedir? SERZAKİR Hadis-i Şerifler 0 Pzr Ksm 30, 2014 11:19 pm Son Mesajı Görüntüle
Yeni mesaj yok İhlâs, İhlas Nedir muhsin iyi Tasavvuf 0 Çrş Hzr 11, 2014 11:03 am Son Mesajı Görüntüle
Yeni mesaj yok İslamiyete göre Fotoğraf ve Resimin H... SERZAKİR Sorularla İslamiyet 0 Çrş May 21, 2014 5:18 pm Son Mesajı Görüntüle
Yeni mesaj yok Göz zinası nedir? SERZAKİR Helaller-Haramlar 0 Cmt Nis 19, 2014 10:16 pm Son Mesajı Görüntüle
Yeni mesaj yok Gizli Nikahın Hükmü Nedir ? SERZAKİR İslâmî İlimler - İlahiyat 0 Çrş Mar 19, 2014 2:15 pm Son Mesajı Görüntüle