kanuni sultan süleyman'ın hataları

Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder    SEYF-İSLAM FORUM Forum Ana Sayfa -> Türk & Osmanlı Tarihi
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
kobay
ÜYE
<b>ÜYE </b>

Durum: Çevrimdışı

Level : 8
HP: 0 / 159  
 0%
MP: 76 / 76  
 100%
EXP: 4 / 19  
 21%
MesajTarih: Prş Ağu 12, 2010 12:10 am    Mesaj konusu: kanuni sultan süleyman'ın hataları Alıntıyla Cevap Gönder

osmanlı kanuni zamanından itibaren duraklama devrine girmiştir,şöyleki:padişahların büyük oğlu veliaht olur ve babasını ölümünden sonra tahta geçerdi,kanuni'nin büyük oğlu mustafa dır bu nedenle o veliaht ilan edilmiştir,ancak kanuni'nin devşirme karısına(galiba hafsa sultan idi)fazlaca müptela idi onun iftirası ile gerçekten yetenekli,akıllı,güçlü olan veliaht mustafa idam ediliyor yerine II.Selim veliaht yapılıyor ki o da tarihçilere göre alkol alıyor idi.İşte kanuni'nin en büyük hatası,daha sonra babası zamanın da saygıdeğer bir sadrazamı azl ederek yine devşirme olan makbul ibrahim paşayı sadrazam yapması da II. büyük hatasıdır,kanuni'nin seferlerine bakıldığında genellikle almanya üzerine olduğu görülür,halbuki o zamanlar filizlenen rus çarlığını fark edememiştir.
mamafih büyük başarıları da çokca var.bilhassa;o zaman kuvvetli olan Macar ordusunu 2 saatte mohaç'ta yok etmesi muhteşemdir.
doğal olarak her çıkışın bir inişi de vardır,peygamber zamanındaki asrı saadet zamanın daki yaşantı ilelebed sürecek değildi,ALLAH'ın bir lütfu idi geçti,şimdi bizlerede böyle bir kurtarıcı ,allah'ın rahmeti gerek.
site yönetimi siyaset yapılmasın diyor ama seviyeli bir üslup ile yapılması taraftarıyım.bir ay sonra referandum var ama hala kararsızım,hükümet büyük hatalar yaptı,birisi beni ikna etsin kürt açılımı gereklimi,faydalımı?solun düşüncesine de oy vermeyeceğimize göre ne yapalım?burası avrupa değil bizlerdede yaşamseviyesi önce yükselsin sonra emeklilik yaşını 65 e çıkarın,aile fert ve yakınlarına kayırmalar
ha önceki seçimlerde yine hükümete oy vermiştim ama şimdi bilemiyorum.(25 yıllık bir öğretmen olmama rağmen karasızım)
selam ve dua ile
SERZAKİR
SİTE KURUCUSU
<b>SİTE KURUCUSU</b>

Durum: Çevrimdışı

Level : 70
HP: 12547 / 27883  
 45%
MP: 0 / 13313  
 0%
EXP: 351 / 587  
 59%
MesajTarih: Prş Ağu 12, 2010 9:59 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Kardeşim şimdi bu hamur çok su götürür....

Benim diyeceğim şu; Bu bir referandum, genel seçim değil ve şuan tüm düşünürler Hatta CHP'den ve hatta MHP'den birçok insan, milletvekili, belediye başkanı o dikkafalı genel başkanlarına karşılık..Biz EVET diyeceğiz diyorlar...

Hatta geçen solcu bir TV kanalında kim olduğunu bilmiyorum ama birisinin bu referandum hakkında ki düşüncelerini soruyorlardı..O kişinin sözleri aynen şöyle;
Ben bugüne kadar AKP'ye hiçbir oy vermedim ve hiçbir şekilde de desteklemedim ve desteklememde..Yalnız bu referandum çok farklı bir olay..Bu Türkiye üzerinde ki kötülüklerin kalkması ve Türkiye'nin bambaşka bir şekil alabilmesi için açılan bir pencere..Eğer bu pencereyi kapatırsak bir daha açılmayacağından korkuyorum ve bende EVET diyorum...diye yorum yapıyordu...

Diyeceksin ki bu paketin içeriyi ne? onu burada yazışma imkanım yok ama değişiklik maddelerini AKP'nin kendi sitesinde girip bakabilirsin... Kemal amcanın yorumlarına bakma da Smil

Bugüne kadar sayısız insan irtica diye ordudan ihraç edildi ve yasaya görede bu askerin ihraçtan sonra hakkını arama şansı yok..Şuçu ne? Namaz kılmak... İşte bu kardeşim artık hakkını soracak...

Darbe olduğunda başbakan, milletvekilleri vs. askeri mahkemede yargılanıyorlardı...Bu referandumda Rabbimiz'in izni ile Darbenin önü kesiliyor ve artık savaş dışında hiçbir sivil askeri mahkemede yargılanmayacak vs. vs.

Daha birçok yenilik bunların nesi kötü?

Geçenlerde bir CHP'li diyor ki; Sayın Genel Başkanımız "hayırda, hayır vardır" diyor ve oyunuzda hayır'ı seçin diyor..İyide biz bu insanlara ne anlatacağız.Niye hayır demeleri gerekiyor.Bu konuda hiçbir açıklama yok..Böyle saçmalık mı olur.İnsan sebepsiz yere hayır dermi..

Sözün özü biraz araştırdığında neyin doğru neyin yanlış olduğunu çok rahat bulabilirsin...

Saygılarımla
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder E-posta gönder Yazarın web sitesini ziyaret et MSN Messenger
Önceki mesajları göster:   
Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder    SEYF-İSLAM FORUM Forum Ana Sayfa -> Türk & Osmanlı Tarihi Tüm zamanlar GMT +2 Saat
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Geçiş Yap:  
Bu forumda yeni başlıklar açamazsınız
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız