Çocuk Hastalıkları Nelerdir? Belirtileri, Tedavisi

 
Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder    SEYF-İSLAM FORUM Forum Ana Sayfa -> Sağlık
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
SERZAKİR
SİTE KURUCUSU
<b>SİTE KURUCUSU</b>


Kayıt: 08 Şub 2007
Mesajlar: 11798
Konum: İSTANBUL
Durum: Çevrimdışı

Level : 68
HP: 9111 / 25311  
 36%
MP: 0 / 12085  
 0%
EXP: 276 / 546  
 50%
MesajTarih: Çrş Ksm 11, 2009 11:51 pm    Mesaj konusu: Çocuk Hastalıkları Nelerdir? Belirtileri, Tedavisi Alıntıyla Cevap Gönder

Çocuk Hastalıkları Nelerdir? Belirtileri, Tedavisi

Çocuk Hastalıkları: Bebeklerde Gaz Sancısı, Bebeklerde Kabızlık, Yeni Doğan Bebeklerde Sarılık, Altını Islatmak, Boğmaca, Kızamık, Çiçek Hastalığı, Çocuk Felci, Kabakulak, Kızamıkçık, Kızıl, Suçiçeği gibi hastalıklar başlıca çocuk hastalıklarıdır.

Bu bölümde Çocuk Hastalıkları Nelerdir? Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi hakkında bilgiler bulabilirsiniz.


Kızamık - - - - - - Raşitizm
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder E-posta gönder Yazarın web sitesini ziyaret et MSN Messenger
SERZAKİR
SİTE KURUCUSU
<b>SİTE KURUCUSU</b>


Kayıt: 08 Şub 2007
Mesajlar: 11798
Konum: İSTANBUL
Durum: Çevrimdışı

Level : 68
HP: 9111 / 25311  
 36%
MP: 0 / 12085  
 0%
EXP: 276 / 546  
 50%
MesajTarih: Çrş Ksm 11, 2009 11:51 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Kızamık Nedir? Belirtileri, Tedavisi, Aşısı

Kızamık Nedir? Kızamık, solunum yoluyla ve hasta ile doğrudan temas sonucu bulaşan, çok bulaşıcı bir hastalıktır. Çoğunlukla kış aylarının sonu ile bahar aylarında görülür. Genellikle 3-10 yaşları arasında görülmektedir. Bununla birlikte yetişkinlerde de görülebilmekte ve çocuklara oranla daha ağır seyretmektedir.

Kızamık Belirtileri: Hastalık, mikrobun vücuda bulaşmasından 10-14 gün sonra ortaya çıkar. İlk belirtiler baş ağrısı, ateş, gözlerde kızarıklık, nezle, burun akıntısı, öksürük, ışığa karşı duyarlılık (kuvvetli ışıktan rahatsız olma) şeklinde görülür. Bu belirtilerden birkaç gün sonra da, ağız içinde gruplar halinde küçük lekeler görülmeye başlar. Bir süre sonra bu lekeler (döküntüler) yüz ve boyuna, oradan da göğse, kollara, karına ve bacaklara kadar yayılır. Bu durum 4-5 gün kadar devam eder. Daha sonra belirtiler ve lekeler oluştukları sıra ile kaybolmaya başlar.

Kızamık Tedavisi: Kızamık hastalığı çok bulaşıcı bir hastalık olduğu için, öncelikle mikrop kapan kişinin diğer insanlardan uzak tutulması sağlanarak hastalığın yayılmasını önleyecek tedbirler alınmalıdır. Hastalık özellikle okul, yuva, kreş gibi kalabalık ortamlarda çok hızlı bir yayılma gösterir. Bu nedenle, özellikle buralarda salgına karşı daha dikkatli olunmalıdır.

Kızamığın yayılmasını önlemenin yanında, kızamık tedavisi için hastanın temizliğine ve beslenmesine dikkat etmek gerekir. Odası güneş görmeli ve temiz olmalı, sık sık havalandırılmalıdır. Bu esnada hastanın üşütmemesine de dikkat edilmeli, beden temizliği de daha özenle yapılmalıdır. Bunlara dikkat edilmezse, hastalık ilerleyebilmekte ve zatürree gibi tehlikeli hastalıklara dönüşebilmektedir.

Kızamık Hastalığı, Kızamık Aşısı'nın da gelişmesi ve yaygınlaşması ile büyük oranda azalma göstermiştir. Kızamık aşısı, kızamıktan korunmak için en etkili yoldur. Günümüzde kızamık aşısı 2 ya da üç doz olarak uygulanmaktadır. İlk kızamık aşısı bebeklerde 12 aylıkken vurulur. 2. doz 4-6 yaşlarındaki çocuklarda uygulanır. Bazen 12 yaşında 3. doz aşı yapılabilir. Kızamık geçiren kişiler ile kızamık aşısı yaptıranlar, kızamığa karşı bağışıklık kazanırlar ve bir daha kızamık olmazlar.
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder E-posta gönder Yazarın web sitesini ziyaret et MSN Messenger
SERZAKİR
SİTE KURUCUSU
<b>SİTE KURUCUSU</b>


Kayıt: 08 Şub 2007
Mesajlar: 11798
Konum: İSTANBUL
Durum: Çevrimdışı

Level : 68
HP: 9111 / 25311  
 36%
MP: 0 / 12085  
 0%
EXP: 276 / 546  
 50%
MesajTarih: Çrş Ksm 11, 2009 11:52 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Raşitizm Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Raşitizm Nedir? Çoğunlukla D vitamini eksikliğine bağlı olan ve genellikle 6 - 18 aylık bebeklerde ve çocuklarda görülen; omurga, kol ve bacak kemiklerinde biçim bozukluklarına yol açan bir kemik hastalığıdır.

Raşitizm Nedenleri: En önemli nedeni güneş yetersizliğine bağlı D vitamini eksikliğidir. Ayrıca, daha ender olmakla birlikte, bağırsaklardan yeterince D vitamini emilememesi de raşitizme neden olabilmektedir. D vitamini dışında kalsiyum ve fosfat minerali eksikliği de gemik gelişimini olumsuz yönde etkiler.

Çoğunlukla yeteri kadar güneş görmeyen, sıhhi olmayan, rutubetli, karanlık ve basık tavanlı evlerde yaşayan, yeteri kadar süt içmeyen (özellikle de anne sütü), yetersiz ve dengesiz beslenen çocuklarda görülür. Hastalık genellikle 2 yaşında, belirgin bir şekilde ortaya çıkar.

Raşitizm Belirtileri: Başlıca belirti yetersiz kemik gelişimi sonucu görülen çarpık bacaklardır. Bebeklerin bacakları doğduklarında düz değildir, zamanla düzelir. Çocuk, büyümesine rağmen bacaklarındaki çarpıklık düzelmiyorsa bu raşitizm işareti olabileceği için önlem alınmalıdır.

Kemiklerdeki çarpıklığın dışında çocuklarda D vitamini eksikliğine bağlı olarak huysuzluk, sürekli terleme ve iştah azlığı, kabızlık ya da ishal şikayetleri görülebilir. Deri soluk ve kansız, adaleler gevşek olabilir. Raşitizm olan çocukların dişleri geç çıkar ve erken çürür. Ayakta durmayı ve yürümeyi geç öğrenirler. Düztabanlık da görülebilir.

Raşitizm Tedavisi: Raşitizm oluşmadan önlemini almak gerekir. Aksi takdirde biçim bozuklukları kalabilir. Bebeklerde ve çocuklarda raşitizmden korunmak için öncelikle yeterli güneş ışığı almalarına özen göstermek gerekir. Ayrıca, yeterli ve dengeli beslenmek ve mümkün olduğunca 2 yaşına kadar anne sütüne devam etmek her açıdan çok faydalıdır. Bütün bunlarla birlikte, raşitizmden korunmak için artık bütün bebeklere D vitamini desteği tavsiye edilmektedir. Bunun için doktorunuzun vereceği D vitamini takviyesini kullanmayı ihmal etmeyin.


[Linki görmek için Kayıt veya Giriş yapmanız gerekmektedir.]
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder E-posta gönder Yazarın web sitesini ziyaret et MSN Messenger
Önceki mesajları göster:   
Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder    SEYF-İSLAM FORUM Forum Ana Sayfa -> Sağlık Tüm zamanlar GMT +2 Saat
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

 
Geçiş Yap:  
Bu forumda yeni başlıklar açamazsınız
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

Benzer Konular
Başlık Yazar Forum Cevaplar Tarih
Yeni mesaj yok Zihinsel engelli çocuk ile köpek aras... SERZAKİR Komik & İlginç Videolar 0 Pts Ksm 03, 2014 12:04 am Son Mesajı Görüntüle
Yeni mesaj yok Hayatında İlk Defa Ezan Sesi Duyan Am... suprise61 İslami Videolar 1 Pts Ağu 04, 2014 2:38 am Son Mesajı Görüntüle
Yeni mesaj yok Cinsel ilişkide sınırlar nelerdir? SERZAKİR İslam'da Evlilik ve Aile Hayatı 0 Cum May 16, 2014 10:22 pm Son Mesajı Görüntüle
Yeni mesaj yok Çocuk terbiyesinde şiddet ve dayak ca... SERZAKİR İslam'da Evlilik ve Aile Hayatı 0 Cmt Eyl 14, 2013 6:02 pm Son Mesajı Görüntüle
Yeni mesaj yok Letaif Nedir, Letaiflerin Anlamı, İşl... muhsin iyi Tasavvuf 0 Pzr Ağu 04, 2013 6:41 pm Son Mesajı Görüntüle