EL-HAKEM Anlamı ve Önemi

 
Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder    SEYF-İSLAM FORUM Forum Ana Sayfa -> Allah (c.c.)
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
ŞEYHÜLİSLÂM
GOLD ÜYE
<b>GOLD ÜYE</b>


Kayıt: 13 Şub 2007
Mesajlar: 8194
Konum: İstanbul
Durum: Çevrimdışı

Level : 60
HP: 4209 / 16839  
 25%
MP: 387 / 8040  
 4%
EXP: 378 / 403  
 93%
MesajTarih: Cmt May 05, 2007 3:08 pm    Mesaj konusu: EL-HAKEM Anlamı ve Önemi Alıntıyla Cevap Gönder

EL-HAKEM

"Hükmeden” anlamına gelen “el-Hakem” ismi celili Kur’an-ı Kerim’de “O, size kitabı apaçık indirmişken, ben Allah’dan başka Hakem’mi ararım” (En’am 116) ayetinde bir defa geçmiştir.

Hakimiyetin kayıtsız şartsız Allah’a ait olduğunu (Eníam 57, Yusuf 40,67), en güzel hükmedenin Allah olduğunu (Maide 50), hükmünün temyiz edilemeyeceğini (Ra’d 41) hükmüne hiçbir kimseyi ortak etmeyeceğini (Kehf 26), O’nun dışında hüküm koyanların sonucunun ne olacağını bilmeden cahilce hüküm koyduğunu (Maide 50) O’nun indirdiğiyle hükmetmeyenlerin durumlarına göre kafir, zalim ve fasık olduğunu (Maide 44,45,47) bildiren, Allah’a iman edenler Ondan başka Hakem tanımazlar. Kullar için bu kelime mecazi anlamda kullanılabilir. Nisa suresinin 35’inci ayetinde eşler arasındaki arabuluculara “Hakem” kelimesi kullanılmıştır.

Allah’ın koyduğu kurallara göre hüküm verenlere de "Hakem" veya "Hakim" denir.

Rabbimizin tabiata koyduğu kanunlar konusunda kimse tartışmıyor. Herkes tabiat kanunlarına uyuyor. Uyduğu oranda mutlu oluyor.

Kafirin vücudunda dahi Allah’ın hükümranlığı geçerli. Kalbini çalıştıran, kanını dolaştıran, her hücresine gıda veren, saçının her teline renk veren Allah (c.c.).

Dünyanın en gelişmiş hastahanesinde, en iyi doktorlar gözetiminde beş dakikalığına Allah’ın değilde doktorların kendi vücuduna hakim olmasını istemeyen ateist=gâvur bir insan nasıl olur da hayatında Allah’ın hükümlerini reddedip kendisi kendi hayatının bütün sorunlarına hükmedebilir? Beynimizin kılcal damarında kan pıhtılaşan vücut felç oluyor. Beynimizin yönetimi bize bırakılsa insan bir dakikada yok olur. Vücudun her tarafından çıbanlar, yaralar, felçler görülür.

Toplum vücudunda Allah’ın hakimiyeti çekilip alınırsa toplum vücudunda inkar, terör, soygun, gasp, öldürme, yaralama, zina, rüşvet, ırza geçme, güvensizlik, baskı, zorbalık hastalıkları çoğalır.

Rabbimiz, Sevgili Peygamberimize: “Andolsun ki; eğer sana gelen bu ilim (Kur’an) dan sonra onların hevalarına uyarsan, şüphesiz sen de zulmedenlerden olursun” (Bakara 145) buyurur. Yanlış teraziyle tartan, dünyanın en adil insanı da olsa yanlış tartar. Onun için tabiatı bir denge üzere yaratan, yarattığı tabiat kanunlarında hiçbir eksikliği ve fazlalığı olmayan Allah (c.c.)ın koyduğu Kur’an’daki kurallarda toplum vücudunun selameti ve sıhhati için koyulmuştur.

El-Hakeme iman eden bizler O’nun koyduğu, Rasulünün uyguladığı kurallara uyarak yanlış terazileri Kur’an’a göre ayarlayacağız. Yanlış teraziyle tartarak çıkar sağlayanları engelleyeceğiz. İnsanların tabiat kanunlarına uyduğu gibi Kur’an’a göre yaşamaları için gayret göstereceğiz. Toplum vücudunun çağdaş sorunlarını Kur’an ve Sünnet ışığında çözeceğiz.
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder Yazarın web sitesini ziyaret et MSN Messenger
SERZAKİR
SİTE KURUCUSU
<b>SİTE KURUCUSU</b>


Kayıt: 08 Şub 2007
Mesajlar: 11798
Konum: İSTANBUL
Durum: Çevrimdışı

Level : 68
HP: 9111 / 25311  
 36%
MP: 0 / 12085  
 0%
EXP: 276 / 546  
 50%
MesajTarih: Sal Ağu 18, 2009 10:48 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Hakkı ile hükmeden, hüküm sahibi...

Rabbim razı olsun kardeşim
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder E-posta gönder Yazarın web sitesini ziyaret et MSN Messenger
Önceki mesajları göster:   
Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder    SEYF-İSLAM FORUM Forum Ana Sayfa -> Allah (c.c.) Tüm zamanlar GMT +2 Saat
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

 
Geçiş Yap:  
Bu forumda yeni başlıklar açamazsınız
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

Benzer Konular
Başlık Yazar Forum Cevaplar Tarih
Yeni mesaj yok Letaif Nedir, Letaiflerin Anlamı, İşl... muhsin iyi Tasavvuf 0 Pzr Ağu 04, 2013 6:41 pm Son Mesajı Görüntüle
Yeni mesaj yok Tevhid, Tevhit Nedir, Tevhidin Anlamı... muhsin iyi Tasavvuf 0 Pts Tem 22, 2013 8:53 am Son Mesajı Görüntüle
Yeni mesaj yok Orucun Anlamı, İşlevi, Faziletleri muhsin iyi İbadet 1 Cmt Tem 06, 2013 5:55 pm Son Mesajı Görüntüle
Yeni mesaj yok Tevhid, Tevhit Nedir, Tevhidin Anlamı... muhsin iyi Tasavvuf 0 Çrş Hzr 19, 2013 9:35 am Son Mesajı Görüntüle
Yeni mesaj yok Tevhid, Tevhit Nedir, Tevhidin Anlamı... muhsin iyi Tasavvuf 0 Sal Hzr 04, 2013 12:48 am Son Mesajı Görüntüle