Ailede Rol Paylaşımı

 
Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder    SEYF-İSLAM FORUM Forum Ana Sayfa -> İslam'da Evlilik ve Aile Hayatı
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
MeDiNe
VİP ÖZEL ÜYE
<b>VİP ÖZEL ÜYE</b>


Kayıt: 21 May 2008
Mesajlar: 8388
Konum: istanbul
Durum: Çevrimdışı

Level : 61
HP: 5326 / 17754  
 30%
MP: 0 / 8476  
 0%
EXP: 169 / 420  
 40%
MesajTarih: Çrş Ksm 19, 2008 12:48 am    Mesaj konusu: Ailede Rol Paylaşımı Alıntıyla Cevap Gönder


ÇOCUK EĞİTİMİ: ANNENİN ŞEFKATİ, BABANIN DİRAYETİ

Ailede Rol PaylaşımıAnne ve babalar olarak hepimizin muzdarip olduğu bir konu, çocuk yetiştirmek. Burada sayamayacağımız kadar çok mesele var halletmemiz gereken. Kendimizi geliştirmemiz, çocuklarımıza örnek olabilecek bir seviyeye gelmemiz, çocukların etkilendikleri çevre faktörlerini inceleyerek onlara her şeyin doğru ve yanlışını gösterebilmek, onların psikolojisini anlayabilmek vesaire.

Bu yazıda çocuk eğitimiyle ilgili bazı önemli noktalara temas edilirken, diğer taraftan anne ve babanın görevlerinin önemine işaret edilmektedir.

Çocukların eğitiminde nasıl bir usülle hareket edileceği anne ve babanın aralarında konuşarak üzerinde anlaşmaları gereken önemli bir konudur. Evet, anne ve baba, iyi evlat yetiştirme konusunda mutlaka mutabakat sağlamalıdırlar. Böyle bir mutabakat ve fikir birlikteliği sağlandıktan sonra da eşlerden hangisine ne gibi bir rolün düşeceği ve rollerini oynarken nasıl bir işbirliği içerisinde olacakları da ayrıca karara bağlanmalıdır.

Çocuk yetiştirme kabiliyet ve istidadı olmayan, olsa da sorumluluk yüklenmeyen bir anne ve onların hiçbir problemiyle meşgul olmayan bir babanın vesayetindeki çocuklar anne ve babaları olsa da yetimdirler.

Anne; Şefkat ve İncelik Abidesi
Allah’ın, şefkat, merhamet, incelik ve hassasiyetle donattığı, donatıp çocuklarını yetiştirme konusunu fıtratının bir derinliği haline getirdiği anne, ruhundaki bu potansiyeli mutlaka onları hakiki insanlığa yükseltme istikametinde kullanmalıdır.

Zaten o, fıtratı itibariyle bir muallime, bir mürebbiye ve bir mürşidedir. Onun en önemli vazifesi çocuğunu yetiştirme olmalıdır. “Allah, anne ile çocuğunun arasına ayıranı kıyamet gününde sevdiklerinden ayırır.” (Hâkim, Müstedrek, 2/55) hadisi de annenin çocuk terbiyesindeki müstesna rolünü gayet net bir şekilde ortay koymaktadır.


Baba; Güç ve Dirayet Kaynağı

Anne, donanımının gereğini yerine getirirken, baba da hilkat ve konumunun icabı daima temkinli, dirayetli, kiyasetli ve dikkatli olması gerekmektedir. O; siyasetle, memuriyetle, ticaretle, ziraatla meşgul olur ve biraz da tabiatının gereği ailedeki ayrı bir boşluğu doldurur.

Evet baba, gücü, mukavemeti ve farklı yapısıyla ayrı işlere namzettir. Zaten kadimden beri o hep hususi bir sorumluluğun insanı olagelmiştir. Ormandan ağaç kesmeden alın da, sapan sürmeye, arpa, buğday ekip biçmeden, inşaatlardaki yada fabrikalardaki bütün ağır işlere kadar her şey ona bağlı devam ede gelmiştir. Böyle ağır işlere, bedeniyle, iradesiyle mukavemet edebilecek erkek, bence yerini korumalı, kadın işleriyle kadınlaşmamalı ve kadını da takatını aşan ağır işlerle uğraştırmamalıdır.

Ayrıca erkek, bir mukavemet âbidesidir ama bir şefkat kahramanı değildir. Şefkat, annenin en önemli derinliğidir; o, dokuz ay karnında gezdirir çocuğunu. Dünyaya getirir yüz zahmetiyle, bakar büyütür bin meşakkatiyle. Gece inlediği zaman yavrusu, hemen kalkıp imdadına koşar... Ağladığında da bağrına basar. Tabiatından kaynaklanan bir iştiyak ve insiyakla onu yaşatmak için yaşar.

İşte bir tarafta kadın diğer tarafta da erkek, teşkil ettikleri aile vahdetiyle cennet saraylarını hatırlatan öyle bir yuva kurarlar ki bu yuvanın çehresinde öteleri temaşa edebilirler.


Kreş Ailenin Yerini Tutar mı?Özellikle Batı’da, kısmen bizde de erkek bir dairede, kadın da bir dairede çalışır. Bu durumda çocuklar ya başkasının yanında yada çocuk kreşlerindedir... Evet, erkek ve kadın da çalışınca, çocuklar belli ölçüde de olsa yalnızlığa, sahipsizliğe terk edilirler. Sonra bu insanlar, kendi kendilerine şöyle teselli olurlar: “Orada çok şefkatli, bilgili kimseler var. Çocuklara bizden daha iyi bakıyorlar.” Oysa ki çocuğun, bütün bunların ötesinde istediği daha başka şeyler de var.

Kreşte çocuğun elbisesini yıkayabilirler, yemeğini vaktinde yedirebilirler, teneffüs etmek istediğinde dışarıya çıkarıp gezdirebilir yada lunaparklarda elinden tutup dolaştırabilirler; ama bunu yapanlar hiçbir zaman çocuğun annesi, babası olamaz, onun en çok muhtaç olduğu şefkati ona veremezler. Şefkat, çocuğun, annesinin yüzünde okuduğu, sinesinde bulduğu, babasının kucağında hissettiği cibille alakadır. Bunu vermedikleri takdirde, onu başka hiçbir davranışla rahat ettiremezler.

Böyle eğitim yuvaları veya kreşlere terk edilen çocuklar bir yana, çıraklık devresinde bir ustaya veya kalfaya teslim edilen çocukları ele alalım; eğer bu usta ve kalfa şefkatten uzak ve biraz da haşin ise, mütemadiyen huşûnet gören bu çocuklar, zamanla öylesine duygusuz, öylesine katı ve öylesine merhametsiz yetişirler ki; yabancılar şöyle dursun, annelerine babalarına karşı dahi,kaba davranmadan geri durmazlar.

Böyle sert insanların, çıraklık devresinde, o masum çocukların mülayim ruhlarında icra ettiği menfi tesir bu ölçüde olumsuz neticeler doğurursa, daha dünyaya gelir gelmez götürüp yabancı kucaklara teslim ettiğimiz çocuklar, o yabancı nazarlar altında, ne hal alacaklarını kestirmek zor olmasa gerek.

Her zaman kendisini bize Rahmân ve Rahîm olarak tanıtan, Kur’an-ı Kerim’de “Bismillahirrahmanirrahim” kelam-ı mübecceli içinde Rahmâniyet ve Rahîmiyetini anlatan Allah, bu mübarek isim ve sıfatlarıyla annede tecelli etmiş gibidir.

Evet, Allah’ın (cc) Rahmâniyet ve Rahîmiyetiyle bir haneye tecellisi, annenin bin-bir ihtimamla çocuklarının üzerine eğilmesi ve onları görüp gözetmesi şeklinde mütalaa edebiliriz. Böyle bir mazhariyetin dünyada hiçbir şeyle değiştirilemeyecek kadar yüce olduğunda şüphe yoktur.

Sonuç olarak diyebiliriz ki, anne-baba, hisli, şuurlu, vatanına milletine, dinine sımsıkı bağlı bir neslin yetişmesi için gerekli olan her şeyi yapmalı ve evladının aklî, kalbî, hissî, mantıkî boşluk yaşamasına fırsat vermemelidirler. Anne-baba dindar, Kur’ân’a bağlı, İslâm’ı bilen kimseler ise çocuklar da şuurlu yetişecek ve milletlerinin ikbal yıldızını parlatacaklardır.


GÜLİSTAN ARAŞTIRMA SERVİSİ

_________________
Kalbimin söylediklerini kalbin duysun isterdim
Dlimin duasına sözlerinle amin ol isterdim..
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder
ŞeFKaT
VİP ÖZEL ÜYE
<b>VİP ÖZEL ÜYE</b>


Kayıt: 09 Şub 2007
Mesajlar: 16053
Konum: İSTANBUL
Durum: Çevrimdışı

Level : 75
HP: 17265 / 35236  
 49%
MP: 0 / 16824  
 0%
EXP: 265 / 699  
 37%
MesajTarih: Prş Ksm 27, 2008 8:42 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Anne,babanın çok bilinçli olması gerek ki evladınıda o çerçevede yetiştirebilsin.Anne için en güzel yer evidir.Çok mecburi kalmadığı müddetçe çalışmasıda nedendir?O çocuğu rahatça nasıl birilerine bırakabiliyorlar Allah korusun yaa.İktisad dairesinde yaşanırsa sadece beyin çalışması ile evin geçiminin sağlanacağı kanaatindeyim.Rabbim yardımcımız olsun.

Şefkat kahramanı Anne,Güç ve Dirayet Kaynağı baba.

Çok büyük sorumluluklar düşüyor,Rabbim hayırlı şekilde evlat yetiştirebilen anne-baba olmayı nasip eylesin. Allah razıolsun medinecim. Wink

_________________
"Yâ Rabbî! Bizleri kıyamete kadar
Risale-i Nur kisvesinde hakaik-i imaniye
ve esrar-ı Kur'âniye ile kemâl-i ferah ve sevinçle meşgul eyle.
âmin. İnşaallah."
[Linki görmek için Kayıt veya Giriş yapmanız gerekmektedir.]
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder Yazarın web sitesini ziyaret et MSN Messenger
Önceki mesajları göster:   
Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder    SEYF-İSLAM FORUM Forum Ana Sayfa -> İslam'da Evlilik ve Aile Hayatı Tüm zamanlar GMT +2 Saat
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

 
Geçiş Yap:  
Bu forumda yeni başlıklar açamazsınız
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

Benzer Konular
Başlık Yazar Forum Cevaplar Tarih
Yeni mesaj yok Ailede mutluluk durmuş göktekin Serbest Kürsü 0 Cum May 25, 2012 9:01 pm Son Mesajı Görüntüle
Yeni mesaj yok Ailede Kadın (derviş61) İslam'da Evlilik ve Aile Hayatı 0 Sal Ksm 29, 2011 10:43 am Son Mesajı Görüntüle
Yeni mesaj yok Ailede erkek ile ilgili ayetler ŞEYHÜLİSLÂM Kuran-ı Kerim 0 Cmt Ksm 14, 2009 5:09 pm Son Mesajı Görüntüle
Yeni mesaj yok Ailede kadın ile ilgili ayetler ŞEYHÜLİSLÂM Kuran-ı Kerim 0 Cmt Ksm 14, 2009 5:08 pm Son Mesajı Görüntüle
Yeni mesaj yok Ailede Din Eğitimi RÜMEYSA İslam'da Evlilik ve Aile Hayatı 0 Sal Ekm 27, 2009 11:47 pm Son Mesajı Görüntüle