EMES HASTALIĞI NEDİR ve TEDAVİSİ

 
Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder    SEYF-İSLAM FORUM Forum Ana Sayfa -> Sağlık
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
Talha
SÜPER ÜYE
<b>SÜPER ÜYE</b>


Kayıt: 08 Şub 2007
Mesajlar: 1598

Durum: Çevrimdışı

Level : 33
HP: 119 / 2982  
 4%
MP: 1424 / 1424  
 100%
EXP: 103 / 117  
 88%
MesajTarih: Pzr Mar 15, 2009 8:10 pm    Mesaj konusu: EMES HASTALIĞI NEDİR ve TEDAVİSİ Alıntıyla Cevap Gönder

MULTİPL SKLEROZ (MS)
MS NEDİR ?


Multipl Skleroz (MS) beyinde ve omurilikte, mesajları taşıyan sinir telleri etrafındaki koruyucu kılıfın (miyelin kılıfı) hastalığıdır. Kılıfın hasar gördüğü yerlerde sertleşmiş dokular (skleroz) yer almaktadır. Bu sertleşmiş alana da plak denir. Bu plaklar, sinir sistemi içinde pek çok yerde oluşabilir ve sinirler boyunca mesajların iletilmesini engelleyebilir.
MS belirtileri, şiddet ve seyir yönünden hastadan hastaya çok büyük değişiklikler gösterebilir. Bazı hastalarda değişik hastalık tabloları arka arkaya ortaya çıkar, daha sonra tam ya da kısmi iyileşme görülür. Belirtiler etkilenen sinir sistemi bölgesine göre farklıdır. Bunlar arasında halsizlik, karıncalanma, uyuşma, duyu eksikliği, denge bozukluğu, çift görme görme azlığı, konuşma bozukluğu, titreme, kol ve bacaklarda sertlik, güçsüzlük, veya, erkeklerde cinsel güç azlığı sayılabilir.
Bir akıl hastalığı değildir. Bulaşıcı değildir. Henüz önlenebilir ya da tamamen tedavi edilebilir değildir.

BELİRTİLERİ :

MS’in Belirtileri çok çeşitlidir. Kişiden kişiye değişir. Aynı kişide zaman zaman değişebilir. MS Belirtileri şunları içerebilir :
Göz bozukluğu: Çift görme veya gözün irade dışı hareketi.
Konuşma Bozuklukları: Dilde peltekleşme gibi.
Felçler: Vücudun herhangi bir bölgesinin kısmen veya tamamen felç olması.
Halsizlik, Yorgunluk: Aşırı halsizlik veya kendini alışılmamış biçimde yorgun hissetme.
Ellerde Titreme.
Koordinasyon Bozukluğu.
Mesane veya Kalın barsak kontrolünün kaybı.
Uyuşma veya karıncalanma hissi.
Sendelenme veya denge kaybı.
Ayakların belirgin şekilde sürüklenmesi.

TEDAVİSİ :

Halen MS için kesin bir tedavi yoktur. Fakat hastaların bağımsız, rahat ve üretken olmalarını sağlamak için çok şey yapılabilir. Genel vücut sağlığını korumak:Herkes gibi MS lilerinde aktivitelerini sürdürmeleri, besin değeri yüksek bir diyet uygulamaları, kendilerini iyi hissetmek ve dirençlerini korumak için yeterince dinlenmeleri gerekir. Enfeksiyonların, özellikle solunum veya idrar yolları enfeksiyonlarının anında tedavi edilmesi son derece önemlidir.

Fizyoterapi: Egzersiz programları ve kasların çalıştırılması hastaların akut atak döneminin izlerini silmesine ve kas spazmlarının giderilmesine yardımcı olur. Barlar ve diğer yardımcı aletlerle yapılan çalışmalar birçok hastanın kendine güvenini arttırır.

Psikoterapi ve Danışmanlık: Kişisel ve grup terapileri hastalara ve ailelerine depresyon, korku ve MS’in yol açtığı sınırlamalarla mücadelede yardımcı olur. (Ne kadar süreceği belli olmayan iyileşme dönemleri bu hastalığa uyum sağlamayı özellikle güçleştirir.)


İLAÇ TEDAVİSİ:

Multipl Skleroz’un ilaçla tedavisinin iki ana hedefi vardır. Birinci hedef, sinir dokusu içerisinde çoğu zaman hiç durmaksızın süren, myelin ve akson ( sinir teli ) yıkımına neden olan ve zaman zaman alevlenen iltihabi süreci kontrol altına almaktır. Bu hedefe yönelik ilaçlar içerisinde yer alan steroidler, akut atakların şiddetini ve süresini azaltmak için kullanılır. Steroide yanıt vermeyen ağır atağı olan hastalarda plazmaferez adı verilen, kandaki, bir anlamda iltihaba yol açan maddeleri ayıran bir yöntemin yararlı olduğuna ilişkin bilgi ve gözlemler vardır. Sık atak geçiren ve kalıcı özürlülük eğilimi gösteren hastalarda sinir dokusu içerisindeki iltihabi süreci etkilemek ve sürekli kontrol altında tutmak için ilaç kullanmak gerekir.
Uzun süreli tedavi gerektiren yukarıda belirtilen durunlarda sorumlu hekimin, kişiye göre yapacağı değerlendirmeyle azathiopirin ve benzeri özgül olmayan bağışıklık sistemi baskılayıcıları ya da son yıllarda geliştirilen interferon beta türleri ya da glatiramer asetat gibi ilaçlar seçilebilir.Multipl Skleroz adı verilen tablonun çeşitli tipleri bulunduğu, herkesin Multipl Skleroz’ u kendine özgü olduğu için bu ilaçların etkisi kişiden kişiye değişebilir. Bu ilaçlar bugün için MS ‘ te kesin çözüm olmamakla birlikte, bir grup hastada olumlu sonuçlar alınmaktadır. İlaçların seçimi de yarar ve yan etkilerin değerlendirilmesi de sorumlu hekim tarafından yapılmalıdır. Multipl Skleroz tedavisindeki ikinci hedef ise bazı şikayetleri ortadan kaldırmaktır. Örneğin, kas spazmlarını ve sertliklerini ortadan kaldırmak için kas gevşeticiler, idrar problemlerini ortadan kaldırmak için mesane işlevlerini düzenleyici ilaçlar, yorgunluk için amantadin ve benzeri ilaçlar kullanılır.

MS İle Mücadele Etmek Ne Anlama Gelir?

Herkes farklı şekilde mücadele eder. Burada iyi yaşamak için bazı genel ipuçları verilmektedir:
- Kendinize dikkat edin. İyi beslenin, egzersiz yapın ve yeterince dinlenin.
- Duygusal sağlığınızı kontrol altında tutun. Konuşabileceğiniz ve duygularınızı paylaşabileceğiniz size destek sağlayabilecek kişileri bulun.
- Sizin MS’iniz size özgüdür. Bazı kişiler bir günlük tutmanın, ne olduğunun ve ne zaman olduğunu izlemenin faydalı olduğunu düşünmektedirler.
- İçinde bulunduğunuz günü yaşayın. MS gelecekle ilgili belirsizlikler getirir. Enerjinizi bugüne yöneltin ve gelecekte yaşanabilecek sorunlara üzülmemeye çalışın.
- Önceliklerinizi inceleyin. Kendi dünya görüşünüz dahilinde, kişisel değerlerinize ve anlayışınıza göre yaşamınıza anlam vermeye çalışın. Yeni ilgi alanları, hobiler bulun
_________________
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder E-posta gönder
SERZAKİR
SİTE KURUCUSU
<b>SİTE KURUCUSU</b>


Kayıt: 08 Şub 2007
Mesajlar: 11798
Konum: İSTANBUL
Durum: Çevrimdışı

Level : 68
HP: 9111 / 25311  
 36%
MP: 0 / 12085  
 0%
EXP: 276 / 546  
 50%
MesajTarih: Çrş Şub 27, 2013 10:34 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap GönderMS tedavisinde eli kolu bağlı değiliz

BRSHH Multiple Skleroz Polikiliniği'nden Dr. Musa Öztürk, MS hastalığının kişinin bağışıklık sistemindeki bozukluk sonucu beyin ve omurilikte çok sayıda plaklar oluşmasıyla seyrettiğini söyledi. Ancak bu hastalığın tedavisinde önemli gelişmeler var

Bundan 20 - 30 yıl öncesine göre MS tedavisinde çok daha fazla seçeneğimiz olduğunu belirten Dr. Musa Öztürk, 2011 - 2012'de MS tedavisinde yeni hapların da kullanıma gireceğini söylüyor. Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları E.A Hastanesi (BRSHH) Multiple Skleroz Polikiliniği'nden Dr. Musa Öztürk, Türkiye'de yaklaşık 35 bin MS hastasının olduğunu söyledi. Hastalığın kadınlarda erkeklerden daha sık görüldüğünü belirten Musa Öztürk, "Dünyada yaklaşık 2 milyon 500 bin Multiple Skleroz hastası var" dedi.

Dr. Musa Öztürk, MS hastalığı hakkında bu kısa bilgi sonrası merak edilen konuları şöyle amtarıyor:

ÇEVRESEL ETMENLER VE MS RİSKİ

Muhtemelen çevresel etmenlerin rolü var, ancak nasıl olduğunu bilmiyoruz. Ergenlikten önce yaşanılan yer MS çıkma riskini kısmen etkileyebilmektedir. Sarı ve kısmen siyah ırkta koruyuculuk beyaz ırka göre daha fazladır. Ayrıca Kuzey Avrupa ve Amerika ve Kanada'nın kuzeyinde hastalık en yüksek, ekvator bölgesinde düşük oranda görülmektedir.

MS'DE GENETİK

MS'li anne veya babanın çocuklarında aynı hastalığın görülme oranı toplumdaki aynı yaş grubu kişilerle kıyaslandığında 7-10 kat fazladır.

NELERE DİKKAT ETMELİ

MS'li hastalara hastalık üzerine olumsuz etkisi olduğundan sigara içmemesini önermekteyiz. Bol sebze, meyve ve yağsız kırmızı et yiyebilirler. Aşırı yağlı kızartmalardan ve katı yağdan kaçınmalarını gereklidir. MS'li hastalar kaplıca, sauna ve hamam gibi aşırı sıcak yerlerden kaçınmalıdırlar.

MS HAMİLELİK

Hamileliğin hastalığı kötüleştirdiğine ait bilimsel kanıt yoktur.

MS HASTALARINA PSİKOLOJİK DESTEK

MS'li hastalarda depresyon görülme oranı % 30-40 olarak bildirilmektedir.

YA TEDAVİ

Her atak tedavi gerektirmez. Bazı çok hafif seyreden ataklarda sadece istirahat yeterli olabilir. Tedavi gerektiren durumlarda yüksek doz kortizon serum içinde 5-10 gün süre ile verilir. Bazen çok ağır ataklarda plazma değişimi gerekebilir. Klinik olarak daha kötü giden MS'lilerde ayda bir uygulanan yeni bir ilaç kullanıma girmiştir. Ayrıca 2011 veya 2012'de MS tedavisinde haplar da kullanıma girecektir.

Kök hücre, halen araştırma safhasındadır. "

MS VE AŞILANMA

Hastalık belirtilerinde artışa neden olabilir, bu yüzden takip edildiği hekimle birlikte karar vermesi daha uygundur.

MS VE EGZERSİZ

Yürüme, yüzme, evde yapılacak bazı özel egzersizler komplikasyonların önüne geçebileceği gibi hastanın kendisini iyi hissetmesine de katkıda bulunur.
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder E-posta gönder Yazarın web sitesini ziyaret et MSN Messenger
anduromeda
YENİ ÜYE
<b>YENİ ÜYE </b>


Kayıt: 17 Tem 2013
Mesajlar: 3

Durum: Çevrimdışı

Level : 1
HP: 0 / 18  
 0%
MP: 8 / 8  
 100%
EXP: 2 / 9  
 22%
MesajTarih: Çrş Tem 17, 2013 2:34 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

ES SELAM ALEYKUM VE RAHMETULLAH, Sevgili kardeşlerim ALLAH size rahmet etsin,işlerinizde kolaylık ihsan eylesin, amin
benim abimde tam 13 yıldır ms hastası, zaman zaman ataklar geçiriyor yardım almadan pek yürüyemiyor, bende bi akıl hastalığına yakalandım 8 senedir hastayım(şizoafektif) bozukluk tam 10 kez akıl hastanesinde yattım dualarınızı bekliyorum ALLAH razı olsun , es selam aleykum ve rahmetullah
_________________
HİDAYET YOLU ARANMAKLA BULUNMAZ
AMA BULANLAR ANCAK ARAYANLARDIR
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder
SERZAKİR
SİTE KURUCUSU
<b>SİTE KURUCUSU</b>


Kayıt: 08 Şub 2007
Mesajlar: 11798
Konum: İSTANBUL
Durum: Çevrimdışı

Level : 68
HP: 9111 / 25311  
 36%
MP: 0 / 12085  
 0%
EXP: 276 / 546  
 50%
MesajTarih: Çrş Tem 17, 2013 3:00 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

VeAleykümselam kardeşim..
Rabbim mübarek Ramazan ayı hürmetine sana, abine ve tüm kardeşlerimize acil şifalar ihsan etsin İnşaallah.. Demekki dua ya ihtiyacın varki rabbim buraya bu mesajı yazmanı nasip etti.. İnşaallah okuyan her kardeşimiz sana, abine ve tüm hasta kardeşlerimize dualar edecektir İnşaallah. Rabbim de bu duaları geri çevirmez İnşaallah kardeşim..
sana bir tavsiyem var bilmem evinde var mı? yoksa da kitapçıdan muhakkak al oku
HASTALAR RİSALESİ
Yazarı: Bediüzzaman Said Nursi
muhakkak oku kardeşim..
Rabbim acil şifalar ihsan etsin kardeşim
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder E-posta gönder Yazarın web sitesini ziyaret et MSN Messenger
www.hayirturizm.com
YENİ ÜYE
<b>YENİ ÜYE </b>


Kayıt: 28 Mar 2015
Mesajlar: 14

Durum: Çevrimdışı

Level : 2
HP: 0 / 30  
 0%
MP: 14 / 14  
 100%
EXP: 4 / 8  
 50%
MesajTarih: Pzr May 03, 2015 3:15 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Allah şifa versin inş...
[Linki görmek için Kayıt veya Giriş yapmanız gerekmektedir.]
_________________
Hayırlı günler...
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder
Önceki mesajları göster:   
Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder    SEYF-İSLAM FORUM Forum Ana Sayfa -> Sağlık Tüm zamanlar GMT +2 Saat
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

 
Geçiş Yap:  
Bu forumda yeni başlıklar açamazsınız
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

Benzer Konular
Başlık Yazar Forum Cevaplar Tarih
Yeni mesaj yok KALBİN VAZİFESİ NEDİR? ERHAN İslami Yazılar 0 Pts Oca 16, 2012 4:05 am Son Mesajı Görüntüle
Yeni mesaj yok Takva Nedır ? ERHAN Sorularla İslamiyet 0 Prş Arl 15, 2011 5:28 pm Son Mesajı Görüntüle
Yeni mesaj yok ANNE KİMDİR / NEDİR....? İslamince Komik & İlginç Yazılar 0 Cum Hzr 05, 2009 3:44 pm Son Mesajı Görüntüle
Yeni mesaj yok RİSALE-İ NUR NEDİR (VİDEO) barla_erkan İslami Videolar 1 Cmt Mar 21, 2009 11:41 pm Son Mesajı Görüntüle
Yeni mesaj yok VEREM NEDİR TEŞHİSİ Talha Sağlık 1 Pzr Mar 15, 2009 8:06 pm Son Mesajı Görüntüle