Gıybet Nedir?
Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4  Sonraki

Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder    SEYF-İSLAM FORUM Forum Ana Sayfa -> İslami Sohbet Odası
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
Salik
USTA ÜYE
<b>USTA ÜYE</b>

Durum: Çevrimdışı

Level : 22
HP: 22 / 1106  
 2%
MP: 528 / 528  
 100%
EXP: 6 / 59  
 10%
MesajTarih: Prş Ksm 25, 2010 12:53 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Çok kısa ve net ; Efendimiz aleyhi efdalusselam buyurmuş "Bana kimsenin kötü yönlerini anlatmayın, kimseyi yanımda kötü anmayın" .. Bu kadar muhterem..

Efendimiz aleyhiefdalusselam'ın emri açık.. Hiç merak etmeyin, hem hiç endişe etmeyin, siz o an onu ya susturun ( kavl-i leyyin ile tabi ), ya ortamı terkedin, ya da ben kimse hakkında kötü söz duymak istemiyorum, eğer konuşmaya devam edeceksen ayrılmak zorundayım deyin ve ayrılın..Merak etmeyin dediğim ise bu dostluğa da samimi arkadaşlığa da zarar vermez..Zira mü'min mümince dostluk yapmak zorundadır.. Hele öfke ile hakaret ile birinin ardından biri konuşuyorsa ve siz bunu tepkisiz kalıp dinliyorsanız mes'ul olursunuz.. Ahlak-ı Rasul ile ahlaklanmak ve Hakkın hatrını diğer tüm hatırlardan ali tutmak icab eder.. Allah için dostluk ta budur.. Biri birini kendi şerrine çekiyorsa , o şerden kaçmak imanın gereği...Bir vakit bir resim görmüştüm Zaman Gazetesi Kürsü bölümünde ;

gıybet edenin boğazı, yılanın ağzında
yılanın kuyruğu, konuşanın ağzında,
yılanın gövdesi gıybeti dinleyenin boğazında..

Evet durum aynen böyledir, ve dinleyenin o yılandan kurtulması imkansızdır..
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder
MeDiNe
VİP ÖZEL ÜYE
<b>VİP ÖZEL ÜYE</b>

Level : 63
HP: 7880 / 19700  
 40%
MP: 0 / 9406  
 0%
EXP: 151 / 454  
 33%
MesajTarih: Prş Ksm 25, 2010 12:58 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

peki bi durum daha varyaa hep denirr
olanı söyliyorum canımm yalan demiyorum yaa denir yaa
buda gıybet için güzel bi kılıf oluyo dimi Smil

ŞeFKaT
VİP ÖZEL ÜYE
<b>VİP ÖZEL ÜYE</b>

Level : 77
HP: 24305 / 38580  
 63%
MP: 0 / 18421  
 0%
EXP: 277 / 749  
 36%
MesajTarih: Prş Ksm 25, 2010 1:01 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Öfkeli olarak anlatılmasına karşılık tamam anlıyorum sizi o konuda haklısınız dinlememek en doğruSu olacaktır ama sorunu usulüne uygun dile getiren birisinin o derdini dinleyip yapmasını gerekeni söyleyebilmek azönce dediğimiz durum değil midir? İşin ehli diyememde sadece ona o konuda yardımcı olabilecek kişi olarak bana anlatması gıybet değildir dimi bunu iyi anlayayımda. düşünceli
âmin. İnşaallah."
[Linki görmek için Kayıt veya Giriş yapmanız gerekmektedir.]

En son ŞeFKaT tarafından Prş Ksm 25, 2010 1:04 am tarihinde değiştirildi, toplam 2 kere değiştirildi
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder Yazarın web sitesini ziyaret et MSN Messenger
Salik
USTA ÜYE
<b>USTA ÜYE</b>

2%
 100%
 10%
MesajTarih: Prş Ksm 25, 2010 1:02 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

AySiMaM yazmış:
peki bi durum daha varyaa hep denirr
olanı söyliyorum canımm yalan demiyorum yaa denir yaa
buda gıybet için güzel bi kılıf oluyo dimi Smil

Zaten gıybet olan, hakikaten doğru bir şeyi aktarmak..
Eğer işin içinde yalan olsa o "iftira" dır, o apayrı bir konu oluyor zaten..
Yani gıybetin esası doğru olduğu halde rahatsız edici, gönül incitici vs olması..
Örnekteki gibi "yüzü asıktı falanın" evet hakikaten asıktı, doğru, doğru olduğu için de GIYBET..
Başa dön
Salik
USTA ÜYE
<b>USTA ÜYE</b>

2%
 100%
 10%
MesajTarih: Prş Ksm 25, 2010 1:04 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

ŞeFKaT yazmış:
Öfkeli olarak anlatılmasına karşılık tamam anlıyorum sizi o konuda haklısınız dinlememek en doğrudu olacaktır ama sorunu usulüne uygun dile getiren birisinin o derdini dinleyip yapmasını gerekeni söyleyebilmek azönce dediğimiz durum değil midir? İşin ehli diyememde sadece ona o konuda yardımcı olabilecek kişi olarak bana anlatması gıybet değildir dimi bunu iyi anlayayımda. düşünceli

"Usulüne uygun" dile getiriyorsa ve siz de hakikaten yardımcı olabilecekseniz onda mahzur olmaz..
Yani "nasihat" etmek değil bakın, herkes nasihat eder, mesele o işin çözümü adına birşey yapabilmek..
Başa dön
ŞeFKaT
VİP ÖZEL ÜYE
<b>VİP ÖZEL ÜYE</b>

63%
 0%
 36%
MesajTarih: Prş Ksm 25, 2010 1:06 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Rabbim bu konuda inceliklerine riayet ederek yardımcı olmayı nasip eylesin.Çok hassas bir konu ya.Anladım kardeşim bu konuda tamamdır biiznillah.Sözde olduğu gibi haldede tamam olacaktır.Konuşuldukça hatalar idrak edilip düzeltilerek iyi olacağız inşaallah.
âmin. İnşaallah."
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder Yazarın web sitesini ziyaret et MSN Messenger
Salik
USTA ÜYE
<b>USTA ÜYE</b>

2%
 100%
 10%
MesajTarih: Prş Ksm 25, 2010 1:15 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Bu zamanın "şuurlu" müminleri, belki pek çok günaha sed çekmiş, hayatından çıkarmış, hassasiyetle yaşıyor..
Amma gıybet ve yalan konusunda maalesef hala çok gerilerdeyiz..Zira bilmiyoruz, ya da bildiğimiz halde unutuyoruz..Aslında Rahman'ın zikrini unutunca, musallat olan şeyatinin desiseleri neşvu nema buluyor.. Rabbim bizi afveylesin..
Başa dön
YASİR
GOLD ÜYE
<b>GOLD ÜYE</b>

Level : 42
HP: 633 / 5755  
 11%
MP: 2747 / 2747  
 100%
EXP: 106 / 186  
 56%
MesajTarih: Prş Ksm 25, 2010 6:51 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

bu gıybet konusu gercekten kanayan bir yara toplumumuz için
o kadarki tv lere çıkıyor milyonlar günaha girebiliyor
sohbetiniz çok güzeldi bütün yazılanları tek solukta okudum özellikle salik kardeşim gerçekten açıklayıcı yazılar yazdı diğer arkadaşlarımda öyle tabiki
benim sizin kadar bilgim olmayabilir ama gıybeti az çok biliyorum
yanlız şurda kafama takılan bişiy var
ben mesela üstad serzakire başka birisi hakkında birşey anlatıyorum ama serzakir bahse konu kişiyi tanımıyor buda gıybetmi bildiğim kadarıyla gıybet değil ama o kadar ince bir konuki çok titiz davranmak gerekiyor
SERZAKİR ismi sadece örnek daha iyi anlaşılsın diye verilmiştir :D bilgilerinize

Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder E-posta gönder MSN Messenger
ŞeFKaT
VİP ÖZEL ÜYE
<b>VİP ÖZEL ÜYE</b>

63%
 0%
 36%
MesajTarih: Prş Ksm 25, 2010 6:55 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Çok gerilerde olduğumuz her halimizden zaten bellidir.Yinede üzerinde durursak eski halden daha iyi olunması için çabalarsak yol katedebiliriz.Tamamıyla yaşabilirim diyemem ama gıybet konusunda ne kadar ilmim genişlenirse o noktada yapmayada utanırım diye düşünüyorum.Özelliklede en yakınlarımla birlikte hallerimizin düzelmesi için bu mevzuyu detaylı olarak konuşacağım.Birbirimizide uyarırsak hayatımıza biraz daha iyi yerleşmiş olur.Allah büyüktür.
Gıybet daha çok farkında olmadan bir anda yapılan günahlardan olduğu için yapılmaması düşünülemiyor bile.Bugün kuzen demektende hoşlanmıyorum ama kuzenlerimle bu mevzuyu konuştuk.Baktık bayağı uzayacak bir noktada bitirdik.Daha dikkatli olunması için gerekirse gördüğüm her kişiyi kendime uyarıcı seçicem.Bu işin peşini bırakmak yok ne zamanki olması gerekene inerse.Yine diyorum tam anlamıyla gıybet hiç yapmıyorum diyemesemde büyük bir telafisi inşaallah olacaktır.Bu konuda yara çok büyük.

âmin. İnşaallah."
Başa dön
ŞeFKaT
VİP ÖZEL ÜYE
<b>VİP ÖZEL ÜYE</b>

63%
 0%
 36%
MesajTarih: Prş Ksm 25, 2010 6:59 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Bence anlattığınız kişi hakkındaki duruma bağlıdır.O kişiye yardımcı olmak için size Serzakir ağabey destek oluyorsa tamamdır yoksa onun dinlemesi ve sizin anlatmanız yine gıybettir.
âmin. İnşaallah."
Başa dön
YASİR
GOLD ÜYE
<b>GOLD ÜYE</b>

11%
 100%
 56%
MesajTarih: Prş Ksm 25, 2010 7:07 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

dedimya benim gıybet bilmediğim birşey bile gıybet olabiliyormuş çok çok titiz bir konu Allah korusun
Başa dön
ReYYaN
VİP ÖZEL ÜYE
<b>VİP ÖZEL ÜYE</b>

Level : 68
HP: 10883 / 25311  
 43%
MP: 0 / 12085  
 0%
EXP: 517 / 546  
 94%
MesajTarih: Prş Ksm 25, 2010 7:50 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Hz. Ebu Hüreyre radıyallahu anh anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:
"Gıybetin ne olduğunu biliyor musunuz?"
"Allah ve Resûlü daha iyi bilir!" dediler. Bunun üzerine:
"Birinizin, kardeşini hoşlanmayacağı şeyle anmasıdır!" açıklamasını yaptı. Orada bulunan bir adam:
"Ya benim söylediğim anda varsa, (Bu da mı gıybettir?)" dedi. Aleyhissalatu vesselam:
"Eğer söylediğin onda varsa gıybetini yapmış oldun. Eğer söylediğin onda yoksa bir de bühtanda (iftirada) bulundun demektir."
Ebu Davud, Edeb 40, (4874); Tirmizi, Birr 23, (1935); Müslim, Birr 70, (2589).

yorumlarınız için Mevlam hepinizden razı olsun kardeşlerim Cool gerçekten çok dikkat edilmesi gereken ince bir konu Sad Rabbim inayet buyursun inşallah ... alal sıkça yapıyoruz hemde . Büyük günahlar içinde olduğunu bile bile Sad ama biz kardeşler birbirimize yardımcı olup inşallah azaltmaya özen gösterelim . Sünnetler ışığında ilerleyebilmek ümidiyle ... Sad
Başa dön
RÜMEYSA
VİP ÖZEL ÜYE
<b>VİP ÖZEL ÜYE</b>

Level : 61
HP: 7101 / 17754  
 40%
MP: 0 / 8476  
 0%
EXP: 269 / 420  
 64%
MesajTarih: Prş Ksm 25, 2010 8:57 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Sizi dinleyenler o kişinin kim olduğunu tahmin edemiyorlarsa gıybet değildir; ama vasıflarından tanımaları hâlinde ismini söylemeseniz de gıybete girer. Ancak isimler meçhul olduğunda bile, iftira, aşağılama gibi şeyler her hâlükârda yasaktır.

Ayrıca Kâfirin gıybetinin ise caiz olup olmadığı ihtilaflıdır. Fakat mal, can, ırz ve dini için müslümanlar tarafından güvence verilmiş olan Ehl-i Kitap (Yahudi ve Hıristiyan) zimmîlerin gıybetini yapmak da caiz değildir

bence tanımıyor diye de serbest olmamalıyız şu hadisi okuduğumuzda daha iyi idrak edeceğiz inşallah.

Din kardeşinin yüzüne söylemekten hoşlanmayacağın şey gıybettir. [İbni Asakir]

Şuralarda gıybet câizdir:

*Haksızlık karşısında
*Bir kimseyi kötülükten menetmek
*Fetva istemede Kişinin fısk-u fücûrunu alenen yapması, yaptıklarından dolayı gurur duyması, yaptıklarının söylenmesinden dolayı üzüntü duymamasıdır. *Yaptıklarıyla övünmesi yüzünden onları anmak gıybet sayılmaz.
*Kişiyi meşhur olan lakabıyla anmak. -Hamdi Döndüren-

Bence bu durumlarda da dikkatli olsak, sınırı aşmasak güzel olur

Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder MSN Messenger
ŞeFKaT
VİP ÖZEL ÜYE
<b>VİP ÖZEL ÜYE</b>

63%
 0%
 36%
MesajTarih: Cmt Ksm 27, 2010 12:34 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

O zaman birşey anlatırken kim olduğunu bildirmeden söylemek gıybet olmuyor mu?Ama öyle ayarlamak gerekki bir kişi dahi onu tahmin etmeyecek ooo.Yabancı ise kimsenin tahmin edebileceği mümkün değilse gıybet olmuyor deniliyor.O zaman yasir kardeşimin ki gıybet olmuyor mu?O kişiyi abim tanımıyormuş.İsmende bahsetmiyorsa sorun yokmu.Tanımasada o kişiyi görmeden hakkında farklı bir hisse kapılacaktır.Ben bunu iyi anlamış değilim. düşünceli
âmin. İnşaallah."
Başa dön
Salik
USTA ÜYE
<b>USTA ÜYE</b>

2%
 100%
 10%
MesajTarih: Cmt Ksm 27, 2010 1:07 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Birini tanımıyor olması onu tanımayacağı anlamına gelir mi ?
Yani falan, filanın gıybetini birine yapsa, birgün filan ile o kişinin tanışma ihtimalini kendisi kontrol edebilir mi ki ?
Yapan yine gıybet yapıyor da bu mesele belki "dinleyen" için bir meşrulaştırma nedeni olarak zikrediliyor, ancak ben o fikre katılmıyorum, zira dünya o kadar da büyük değil, hele hele bir mecliste konu edilen 3. şahıslarla tanışma imkanı diğer şahıslara nisbeten de çok kolay olacağından, dinleyen için de böyle bir mazeret olacağına ihtimal vermiyorum.. Benim gibi düşünmeyebilirsiniz, ama en azından bu şüphelidir, kesin helal hükmü bulamazsınız, şüpheliden kaçınmakta fazilettir..
Başa dön
RÜMEYSA
VİP ÖZEL ÜYE
<b>VİP ÖZEL ÜYE</b>

Level : 61
HP: 7101 / 17754  
 40%
MP: 0 / 8476  
 0%
EXP: 269 / 420  
 64%
MesajTarih: Cmt Ksm 27, 2010 5:06 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

mesela işy erindeki arkadaşlarımıza ailemizdeki kişilerden bahsetmememiz lazım. bir gün olur nişan evlilik ya da eve ziyeret gini durum olduğunda sözü geçen sahış hakkındaki düşünceler hiç tanınmayan birisi hakkındaki düşünceler gibi olmazlar. Bencede yinede bu konudada dikkatle davranmak gerekir.

Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder MSN Messenger
ŞeFKaT
VİP ÖZEL ÜYE
<b>VİP ÖZEL ÜYE</b>

63%
 0%
 36%
MesajTarih: Cmt Ksm 27, 2010 5:40 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

O zaman şüpheli olduğu için kaçmak en iyisidir.Allah(c.c) razı olsun birçok sorulara cevaplar bulunuyor.
Katılmayan kardeşler ne zaman iştirak etmeyi düşünüyorlar. Smil Gıybet mevzusunda sorum olduğu an yine yazıcam.Şimdilik yok gibi.

Gıybetin caiz olduğu yerleri yeter bacım paylamış.Birde Bediüzzaman Hazretlerinin mektubat eserinde gıybetle ilgili olan yerden caiz durumlarını paylaşalım...

Gıybet, mahsus birkaç maddede caiz olabilir:

Birisi: Şekvâ suretinde bir vazifedar adama der, tâ yardım edip o münkeri, o kabahati ondan izale etsin ve hakkını ondan alsın.

Birisi de: Bir adam onunla teşrik-i mesai etmek ister, seninle meşveret eder. Sen de, sırf maslahat için, garazsız olarak, meşveretin hakkını edâ etmek için desen: "Onunla teşrik-i mesai etme. Çünkü zarar göreceksin."

Birisi de: Maksadı tahkir ve teşhir değil, belki maksadı tarif ve tanıttırmak için dese: "O topal ve serseri adam filân yere gitti."

Birisi de: O gıybet edilen adam fâsık-ı mütecahirdir. Yani fenalıktan sıkılmıyor, belki işlediği seyyiatla iftihar ediyor, zulmüyle telezzüz ediyor, sıkılmayarak âşikâre bir surette işliyor.

İşte bu mahsus maddelerde, garazsız ve sırf hak ve maslahat için gıybet caiz olabilir. Yoksa, gıybet, nasıl ateş odunu yer, bitirir; gıybet dahi a'mâl-i salihayı yer, bitirir.

âmin. İnşaallah."
Başa dön
YASİR
GOLD ÜYE
<b>GOLD ÜYE</b>

11%
 100%
 56%
MesajTarih: Pzr Ksm 28, 2010 5:40 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

bence haklısınız şüphe varsa kaçmak gerek en iyisi o
teşekkürler bilgileriniz için
Başa dön
SERZAKİR
SİTE KURUCUSU
<b>SİTE KURUCUSU</b>

Level : 70
HP: 12826 / 27883  
 46%
MP: 0 / 13313  
 0%
EXP: 316 / 587  
 53%
MesajTarih: Sal Ksm 30, 2010 12:37 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Maşaallah çok meyvedar bir sohbet olmuş...Kaçgündür iştirak etmek istiyorum lakin bir türlü nasip olmamıştı..Hayırlısı nasip bugüneymiş..

"Sana şüphe veren şeyi bırak, şüphe
vermeyene bak!"
(Tirmizî, Kıyâmet, 60)

Resûlullâh -sallallâhu aleyhi ve sellem- harâma düşmemek ve ondan tamamen uzaklaşmak gayesiyle, şüpheli şeylerden titizlikle kaçındığı gibi, ümmetini de bundan sakındırır ve şöyle buyururdu:

"Helâl olan şeyler belli, harâm olan şeyler de bellidir. Bu ikisinin arasında, halkın birçoğunun helâl mi, harâm mı olduğunu bilmediği şüpheli şeyler vardır. Bunlardan sakınanlar, dinini ve ırzını korumuş olur. Sakınmayanlar ise zamanla harâma düşerler. Tıpkı, sürüsünü başkasına ait bir arâzinin etrafında otlatan çoban gibi ki onun bu arâziye girme tehlikesi vardır. Dikkat edin! Her padişahın girilmesi yasak bir arâzisi vardır. Allâh'ın yasak arâzisi de harâm kıldığı şeylerdir." (Buhârî, Îmân, 39; Müslim, Müsâkât, 107)

"...Kim şüpheli olduğunu sezdiği bir şeyi terkederse, harâmlığı belli olan şeyi daha çok terkeder. Kim de şüphelendiği şeyi yapmada cü'retkâr olursa, harâmlığı açık olan şeye düşmesi daha kolaydır." (Buhârî, Buyû, 2)
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder E-posta gönder Yazarın web sitesini ziyaret et MSN Messenger
SERZAKİR
SİTE KURUCUSU
<b>SİTE KURUCUSU</b>

Level : 70
HP: 12826 / 27883  
 46%
MP: 0 / 13313  
 0%
EXP: 316 / 587  
 53%
MesajTarih: Sal Ksm 30, 2010 12:52 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

İnsan imani bahisleri ne kadar çok okur ve dinlerse, okadar konulara vakıf ve dikkatli oluyor..

Konu ile ilgili değil ama örnek amaçlı;

Namazla ilgili bir kitap vardı elimde (sitemizde dağıttığımız eser) onu daha okumaya başlamadan önce, (ki birkaç yıl önce de okuduğum halde) bakalım bu kitabı bitirdiğimde hal ve ahvâlimde namaz hususunda ne tür yenilikler inkişaf edecek diye merak ediyordum...

O kitap bittiğinde namaza verdiğim önem, tâdil-i erkân ve vakt-i zaman'ı girdiğinde namaza koşmam...Hepsinde gözle görülür derecede okadar büyük artış oldu ki, ben bile inanamadım...

Yani buradan çıkarmamız gereken sonuç şu; Ne kadar çok şey bilirsek ve bu bilgileri tekrar edersek maneviyatımıza, ibadetlerimize okadar çok önem gösteririz...Şahsen burada gıybet ile ilgili bu değerli paylaşımlarınızı okuduğumda inanın daha şimdiden gıybete verdiğim önem ve dikkat bir kat daha arttı... Mesele, gıybetin ne kadar dikkat edilmesi gereken bir konu olduğunu daha önceden bilip bilmediğimiz değil...Mesele bilgimizi tazelememiz ve yeni bilgilerle güçlendirmemizdir...

İman sürekli tazelenmek, bakım ve onarım ister...
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder E-posta gönder Yazarın web sitesini ziyaret et MSN Messenger
Önceki mesajları göster:   
Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder    SEYF-İSLAM FORUM Forum Ana Sayfa -> İslami Sohbet Odası Tüm zamanlar GMT +2 Saat
Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4  Sonraki
2. sayfa (Toplam 4 sayfa)

Geçiş Yap:  
Bu forumda yeni başlıklar açamazsınız
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız